BURADABUL SORGULAMA SİTESİ ONLİNE SORGULAMA SERVİSLERİ   

ONLİNE SORGULAMA SERVİSLERİ KİMLİK SORGULA SSK BAĞ KUR EMEKLİ SANDIĞI VERGİ BORCU TRAFİK CEZASI BORÇ SORGULAMA İŞ İLANLARI ARAMA TİCARET SİCİL TELEFON REHBERİ POSTA KARGO ECZANE HASTANE RANDEVU ULAŞIM SORGULAMA UÇAK HAREKET MAHKEME DOSYA SORGULA E-KARNE - E-OKUL - YGS - LYS - DGS -,AÖF, MTSAS, DPY, KPSS SINAV SONUÇLARI E-DEVLET ASKERLİK SORGULA AKRABA BUL

Ana Sayfa * İcra Hukuku * İcra İhaleleri * İcra Dilekçeleri * Adli Dilekçeler * İcra Haberleri  * İcra Memurları Bilgi Havuzu * Avukat Haberleri * Sorgula bul * Güncel Haberler


İcra İhaleleri
İcra Konuları
 
İcra Dilekçeleri

Adli Dilekçeler
İcra Haberleri

  Buradasınız        İcra / İcra Hukuku / Borcu taksitle ödemek
  
       Yazının Bulunduğu Kategori :  İcra Hukuku

 Borcu taksitle ödemek

 YAPTIĞINIZ ALINTILARA www.icrada.net ADINI BELİRTMENİZ RİCA OLUNUR

 

Eğer bankadan ihtarname gelmiş ve icra takibi açılmamışsa bankaya giderek borcu taksitle ödeyeceğinizi beyan edersiniz. Banka borcu taksitlendirerek sizinle sözleşme yapar. Düzenli ödeyerek borçtan kurtulursunuz. Bu arada faiz de işlemez.

Eğer icra takibi mevcutsa önce alacaklı banka vekili ile görüşmenizi tavsiye ederiz. Banka vekilinin taksitle ödeme imkanı varsa sizi yönlendirerek borcu takistle ödemenizi sağlayabilir. Ancak hiçbir şekilde makbuz olmadan vekile ödeme yapmayın. Birçok banka vekili borçluyu bankaya yönlendirmektedir. Ödemeler bankaya olmaktadır. Bu şekilde elinizde ödeme belgeleri oluşacaktır. Böyle taksitlendirerek düzenli ödeme olduğunda icradan işlem yapmasalar da bu yapmayacakları anlamına gelmez. Borç ödenene kadar dosya düşmesin diyerek işlem ( haciz kararları) çıkartabilirler. Ancak hacze gelmeyebilirler. Çünkü taksitle ödemelerde faizler de duracağından borç sabitlendiğinden masraf eklemeyeceklerdir. Ancak karar alabilirler.  

İçim rahat etsin diyorsanız ödeme emrinin geldiği icra müdürlüğü yakında ise oraya yoksa talimatla en yakın icradan taksitle ödeyeceğinizi söylersiniz. Bir dilekçe ile icra müdürlüğüne talepte bulunabilirsiniz. ( Dilekçe örneği sitemizde mevcuttur )

Borcun taksitle ödenmesine ilişkin İİK Madde 111'e göre "Borçlu alacaklının satış talebinden evvel borcunu muntazam taksitlerle ödemeyi taahhüt eder ve birinci taksiti de derhal verirse icra muamelesi durur.

Şu kadar ki borçlunun kafi miktarda malı haczedilmiş bulunması ve her taksidin borcun dörtte biri miktarından aşağı olmaması ve nihayet aydan aya verilmesi ve müddetin 3 aydan fazla olmaması şarttır." düzenlemesi getirilmiştir

İİK.m.111'n uygulanabilmesi için;

-Borca yetecek şekilde haciz tatbik edilmiş olmalı, (muhafaza yapılmış da olabilir, yapılmamış da, önemi yok)

-Borçlu yeterli mal haczini takiben borcu 4 eşit taksitte ödemeyi taahhüt etmeli

-Taksitlerden birini de defaten ödemelidir.

Bu halde alacaklı yanın rızası aranmaksızın ve bu istek alacaklı yan "satış talep etmeden önce" yapılmış ve gerekleri yerine getirilmiş olmak kaydıyla TÜM İCRA MUAMELELERİNİ durdurur.

İİK. m.111 gereği taksitlendirilen borç, taahhüt süreci aksatılmadığı müddetçe icra muamelelerini durdurur. İlk taksit ihlalinden itibaren alacaklı icra işlemlerinin devamını isteyebilir. Taksit süresi içinde, satış isteme süreleri de işlemez.

İcradan ödenen borçlara her ne kadar muhtelif harçlar eklense de borç bittiğinde dosyanın kapanması kesindir.

Bir de icradan haciz gelmeden taksitle ödeme talep edebilirsiniz.  Bu durumda icra müdürlüğü alacaklı vekiline muhtıra yazar. İcra dairesine borcu taksitle ödemek istediğinize dair beyanda bulunursunuz. Taksitle ödeme isteğinizi alacaklı kabul ederse taksitle ödeme yapabilirsiniz. İcraya verdiğiniz taahhütname doğrultusunda alacaklı vekili kabul ederse taksitle borç ödenebilir. Bu şekilde de icrai işlemler yine yapılmaz. Yapılması için ihlalin olması gerekir.

Unutmayın. Nereye ne amaçla ödeme yaparsanız yapın mutlaka belgenizi alın ve saklayın. Borçlu olduğunuz kişi, kurum ve kuruluşlardan borç bittiğinde “borcu yoktur” yazısı alın.


YORUM EKLE / FACEBOOKTA PAYLAŞ

 

HAKKINDA DAVA VAR MI
Sorgulama sitesi
Baro ve Avukat Arama

Faiz Oranları
Enflasyon Verileri
2004 Sayılı İcra İflas K (Son)
6352 Sayılı YasaMevzuat Arama
2014 İcra Harçları
2014 Yargı harçları


 

AVUKAT VE İCRA HABERLERİNDE
 SON DAKİKA


HESAPLAMA ARAÇLARI
HESAPLAMA ARAÇLARI


MERKEZ BANKASI DÖVİZ


EMSAL KARAR ARAMA
HABER OKU
TEK TIKLA TÜM HABERLER TIKLA OKU