BURADABUL SORGULAMA SİTESİ ONLİNE SORGULAMA SERVİSLERİ   

ONLİNE SORGULAMA SERVİSLERİ KİMLİK SORGULA SSK BAĞ KUR EMEKLİ SANDIĞI VERGİ BORCU TRAFİK CEZASI BORÇ SORGULAMA İŞ İLANLARI ARAMA TİCARET SİCİL TELEFON REHBERİ POSTA KARGO ECZANE HASTANE RANDEVU ULAŞIM SORGULAMA UÇAK HAREKET MAHKEME DOSYA SORGULA E-KARNE - E-OKUL - YGS - LYS - DGS -,AÖF, MTSAS, DPY, KPSS SINAV SONUÇLARI E-DEVLET ASKERLİK SORGULA AKRABA BUL

Ana Sayfa * İcra Hukuku * İcra İhaleleri * İcra Dilekçeleri * Adli Dilekçeler * İcra Haberleri  * İcra Memurları Bilgi Havuzu * Avukat Haberleri * Sorgula bul * Güncel Haberler


İcra İhaleleri
İcra Konuları
 
İcra Dilekçeleri

Adli Dilekçeler
İcra Haberleri

  Buradasınız        İcra / İcra Hukuku / Soru - Kazanılan icra ihalesi iptal edilirse mağdur olur muyum ?
  
       Yazının Bulunduğu Kategori :  İcra Hukuku

 Soru - Kazanılan icra ihalesi iptal edilirse mağdur olur muyum ?

 YAPTIĞINIZ ALINTILARA www.icrada.net ADINI BELİRTMENİZ RİCA OLUNUR

 

10 Ocak 2010 tarihinde yazan ziyaretçimiz Sayın Mina E’.nin göndermiş olduğu mektup şu şekildedir.

Ben icra dairesinin  açmış olduğu ihale ye katıldım ve bu ihaleden ev aldım. On gün bekleme süresi olduğunu söylediler  fakat dışarıda benden para isteyen bir şahıs bir kaç kişiye verilmek üzere yaklaşım 5 milyara yakın para istedi tabiî ki reddettim ama bana sonucu göreceğimi son güne kadar bekleyip bu parayı vermezsem ihalenin feshi davası açacaklarını söylediler. Dedikleri gibide yaptılar son gün ihalenin feshi davası açıldı. Ben  para tutarının tamamını ihale müdürünün verdiği bankaya yatırdım. Ben şunu merak ediyorum. İcra  müdürü onaylamasa bu dava açılabilir mi iki sonucu ne olabilir. Üç benim haklarım nelerdir dört bu verilecek para tutarının bir kısmını icra müdürüne vereceklerini söylemişlerdi ki davranışları da bu yöndeydi müdürün. Paramın tamamını  bu  daireye yatırdığım için  hem mağdur oldum hem de  gördüğüm kadarıyla bu sistem bir çark haline getirilmiş bu böyle  orda gördüklerim inanılmazdı bu adamlarla icra müdürleri  samimiyeti bir hayli artırmış vaziyetteler. Ben şimdi ne yapabilirim.

Sayın ziyaretçimiz, icrada yapılan satışlara itiraz edilmesi mümkündür. İtiraz için dosyada yapılması gereken işlemlerden birini eksikliği söz konusu olduğunda satış iptal edilir. Öncelikle; tebligatın usulsüz olduğu, taşınmazın değerinin olması gerekenden çok düşük olduğu vb. iddiaları mevcut ise satışın gerçekleşmesi akabinde dahi "İhalenin Feshi" davası açılabilir. Satışın hukuka aykırı şekilde yapıldığını iddia edenler, ihaleden itibaren on gün içinde delilleri ile birlikte Tetkik Merciine başvurabilirler. Tetkik Mercii gösterilen deliller doğrultusunda dosya üzerinde veya çok kısa aralıklarla duruşma yaparak karar verir.

Sizin mektubunuzda belirttiğiniz bir şekilde harici anlamda bir bedel ödemediğinizden dolayı ihalenin feshi davası açacağını şahısların söylemiş olması her ne kadar gözünüzü korkutmak amacıyla da olsa da ihalenin feshi için keyfilik söz konusu olamaz. Bu kişiler borçlu ya da borçlu taraftarı kişiler ise ve ihaleye sizin katılmanızı beklemediklerinden dolayı biraz daha para kopartmak için bu diyalogu sizinle yapmış olmalılar. Aksi halde her isteyen para kopartamayınca böyle biri girişimde bulunamaz. Siz ihalenin iptalinin mahkemece gerçekleşip gerçekleşmediğine iyice emin olun. Hata zamanınız varsa duruşmaları da takip edin. Eğer ihalede yasal bir eksiklik söz konusu değilse ve hâkim iptal istemini reddederse satışı kazanmış olmanızdan dolayı icra müdürlüğü satışı her ne olursa olsun size yapmak zorundadır. Eğer ihalenin iptali mahkemece açılmamışsa ve sizi kandırmaya yönelik bir girişim olduğuna inanıyorsanız savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

İhale itiraz edenler ihalenin feshi için 10 gün içinde mahkemeye müracaat etmeleri söz konusudur. İhalenin feshinin kabul edilip edilmemesi icra müdürünün yetkisi içerisinde değildir. İcra müdürü böyle bir karara onay/ret veremez. Bu mahkemenin yetkisi içerisindedir. Böylesine bir dava açanlar şunu unutmamalıdır ki, ihalenin feshi davasını kaybederlerse aleyhlerine % 10 para cezası uygulanacağını bilmelidir. Eğer borç nedeni konut finansmanından kaynaklanıyor ise söz konusu ceza % 20 olarak uygulanır.

Biraz sabırla siz davanın sonuçlanmasını takip edin. Ortada dava açılmamışsa ve icra müdürü süresinde işleminizi yapmazsa savcılığa dilekçe vererek şikâyetçi olabilirsiniz.

Paranızı yatırmış olsanız bile burada mağdur olmanız söz konusu değildir Zira Taşınmazı satın alanlar, ihaleye alacağına mahsuben iştirak etmemiş olmak kaydıyla, ihalenin feshi talep edilmiş olsa bile, satış bedelini derhal veya 130 uncu maddeye göre verilen süre içinde nakden ödemek zorundadırlar. İcra müdürü, ödenen ihale bedeli ile ilgili olarak, ihalenin feshine yönelik şikâyet sonucunda verilecek karar kesinleşinceye kadar para bankalarda nemalandırılır. İhalenin feshine ilişkin şikâyetin kabulüne veya reddine ilişkin kararın kesinleşmesi üzerine, ihale bedeli nemaları ile birlikte hak sahiplerine ödenir.

İhale kesinleşmedikçe ihale bedeli alacaklılara ödenmez.


YORUM EKLE / FACEBOOKTA PAYLAŞ

 

HAKKINDA DAVA VAR MI
Sorgulama sitesi
Baro ve Avukat Arama

Faiz Oranları
Enflasyon Verileri
2004 Sayılı İcra İflas K (Son)
6352 Sayılı YasaMevzuat Arama
2014 İcra Harçları
2014 Yargı harçları


 

AVUKAT VE İCRA HABERLERİNDE
 SON DAKİKA


HESAPLAMA ARAÇLARI
HESAPLAMA ARAÇLARI


MERKEZ BANKASI DÖVİZ


EMSAL KARAR ARAMA
HABER OKU
TEK TIKLA TÜM HABERLER TIKLA OKU