BURADABUL SORGULAMA SİTESİ ONLİNE SORGULAMA SERVİSLERİ   

ONLİNE SORGULAMA SERVİSLERİ KİMLİK SORGULA SSK BAĞ KUR EMEKLİ SANDIĞI VERGİ BORCU TRAFİK CEZASI BORÇ SORGULAMA İŞ İLANLARI ARAMA TİCARET SİCİL TELEFON REHBERİ POSTA KARGO ECZANE HASTANE RANDEVU ULAŞIM SORGULAMA UÇAK HAREKET MAHKEME DOSYA SORGULA E-KARNE - E-OKUL - YGS - LYS - DGS -,AÖF, MTSAS, DPY, KPSS SINAV SONUÇLARI E-DEVLET ASKERLİK SORGULA AKRABA BUL

Ana Sayfa * İcra Hukuku * İcra İhaleleri * İcra Dilekçeleri * Adli Dilekçeler * İcra Haberleri  * İcra Memurları Bilgi Havuzu * Avukat Haberleri * Sorgula bul * Güncel Haberler


İcra İhaleleri
İcra Konuları
 
İcra Dilekçeleri

Adli Dilekçeler
İcra Haberleri

  Buradasınız        İcra / İcra Hukuku / İcra ihaleleri hakkında merak edilenler
  
       Yazının Bulunduğu Kategori :  İcra Hukuku

 İcra ihaleleri hakkında merak edilenler

 YAPTIĞINIZ ALINTILARA www.icrada.net ADINI BELİRTMENİZ RİCA OLUNUR

 

SORU: İhaleye (Açık Artırmaya) kimler katılabilir?
CEVAP: İhaleye (Açık Arttırmaya) 18 yaşını doldurmuş, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes katılabilir.

SORU: İhaleye (Açık Artırmaya) katılmak için neler gereklidir?
CEVAP: Muhammen Bedelin %20’si kadar nakit yada kesin ve süresiz teminat mektubu, nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyet. Şirket ise yetki belgesi, imza sirküleri ve şirket kaşesi gereklidir.

SORU: İhaleye bizzat iştirak etmek mi gerekiyor, vekalet ile de katılına bilinir mi?
CEVAP: Bizzat iştirak etmek zorunlu değildir,vekalet ile temsilci de katılabilir.

SORU: İhale ile ilgili icra dosyasını inceleyebilir miyim?
CEVAP: Belirttiğimiz icra ve dosya no ile icra dosyasını inceleyebilir, her türlü bilgiyi alabilirsiniz.

SORU: Satılan Menkul, Gayrimenkul ve Araçlarda ayrıca bir masraf-vergi-harç ödeniyor mu? Ödeniyor ise bunlar nelerdir?
CEVAP: Evet, ödeniyor.

SORU: İhaleyi alırsam parayı ne zaman ödemeliyim?
CEVAP: Satış tarihinden itibaren gayrimenkullerde 10 gün, menkul ve araçlarda 7 gün içinde parayı ödemeniz gerekmektedir.

SORU: İhaleye fiyat teklifi nasıl verilmektedir?
CEVAP: Teklifler sözlü olarak yapılır. İstendiği kadar sözlü artırım yapılabilir. Teklif verenin teklifi üzerine satış memurunun 3 defa "satıyorum" demesine rağmen başka bir teklif gelmez ise ihaleyi kazanmış sayılırsınız ve ihale sona erer.

SORU: İcra yolu ile satılan bir gayrimenkul ihalesinde ihaleye katılan alıcının dikkat etmesi gereken hususlar hukuki olarak nelerdir? Ve icra ihalesi sonunda alıcı eğer gayrimenkulü alırsa önceden hukuki olarak beklemediği bir sürprizle karşılaşabilir mi?

CEVAP: İhale ile satılan taşınmazlarda her zaman sürpriz yaşayabilirsiniz. İhaleyi yapan idare hatalı veya noksan işlemler yapmış olabileceğinden ihale üzerinizde kalsa bile, çeşitli nedenlerle iptal edilebilir. 

SORU: İcra ihalesi bittikten sonra alıcının parayı yatırma süresi nedir? Bu süre zarfında malın sahibi ihaleye itiraz ederse neler olur? Malı alan kişi böyle bir itiraz halinde yine parayı yatırmakla yükümlümüdür? Eğer yükümlüyse bu tür itirazlar genelde ne kadar sürelik bir zaman zarfında sonuca bağlanır? Bir başka deyişle bir itiraz olursa ve bunun çözülmesi uzun bir süre alırsa ve malın parası ödenmek zorunda ise bu paraya ne olur?

CEVAP: Satış tarihinden itibaren gayrimenkullerde 10 gün, menkul ve araçlarda 7 gün içinde parayı nakden ödemeniz gerekmektedir. İhaleye itirazın olması satış bedelinin yatmasını engellemez. Bu süre zarfında ihaleye itiraz olursa, paranız bankada bloke olur ama faizi işler. Bu türden itirazların olması halinde mahkemenin ne kadar süreceği hakkında kesin bir şey söylenemez. Yargı yerinin iş yüküne bağlıdır.

SORU: İcra ile satılan bir gayrimenkulün içini görmek potansiyel alıcıların hakkı mıdır? Eğer hakkıysa gayrimenkulü görmek için neler yapılmalıdır hukuki olarak?

CEVAP: İcra ile satılan taşınmazın içini görme serbestliği yoktur

SORU: İcra ile satılan bir konutta ya da bir dükkânda kiracı varsa gayrimenkulü alan kişi önceki mal sahibinin yaptığı kira kontratından sorumlumudur? İcra yolu ile gayrimenkul satın alındıktan sonra malın içerisindeki kiracı çıkarılabilir mi?

CEVAP: Kiracıların taşınmazı ihaleyle satın alan yeni malike karşı haklarını ileri sürülebilmesi için ipotekten veya hacizden önceki tarihi taşıyan resmi bir kira sözleşmesi (noterde düzenlenmiş veya tapuya şerh edilmiş) bulunması gerekmektedir. Adi yazılı sözleşme ihale alıcısını bağlamaz. İhale kesinleşince taşınmazın tahliyesi gerektiği tebliğ edilir, verilen süre içinde tahliye edilmezse icra memuru cebren tahliyeyi gerçekleştirir.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

İhalelerde verilen adreslere, plakalara dikkat ediniz. Meşe yerine neşe yazılan bir ihaledeki adres yanlışa götürebilir.

  • Satılanın borçluya ait olup olmadığına mutlak surette emin olunuz
  • Kanunumuzda bir takip yapıldıktan sonra gayrimenkul satış aşamasına gelene kadar tüm tebligatların usule tamamen uygun yapılması, ihalenin ilan ediliş şeklinin tamamen usule be şekle uygun olması gerekmektedir. Özellikle dosyadaki her aşamanın tebliğ edilmesi şarttır. Bu detayların fazlalaşması da kötü niyetli kişilere bazı ufak detayları yordamına göre kullanma şansı vermekte ve rant elde ettirmektedir.
  • Bunlardan bir tanesi de; adliyelerimizdeki yoğunluktan dolayı açılan davaların uzun sürdüğünü bilen ve ihale alıcısının parasını bu şekilde koz elde edebileceğini düşünen kötü niyetli kişilerin ihalenin feshi davası açılabilmesidir. Oysaki bir borç&alacak ilişkisi doğarken yapılan tebligatla borç&alacak ilişkisi kesinleşse, az işlem-az tebligatla işler yürüyebilir. Kanunumuz bu yönde yapılandırılana kadar biz işimizde bir kat daha dikkatli olmak zorundayız

İHALENİN YAPILMASI VE GERİ BIRAKILMASI

MADDE 115 - (Değişik: 3890 - 3.7.1940) Satılığa çıkarılan mal üç defa bağırıldıktan sonra en çok artırana ihale edilir. Şu kadar ki, artırma bedelinin malın tahmin edilen kıymetinin (Değişik ibare: 4949 - 17.7.2003 / m.28) "yüzde altmışını" bulması ve satış isteyenin alacağına rüçhanı olan diğer alacaklar o malla temin edilmişse, bu suretle rüçhanı olan alacakların mecmuundan fazla olması ve bundan başka paraya çevirme ve paraların paylaştırılması masraflarını tecavüz etmesi şarttır.
Arttırma bu miktara baliğ olmazsa satış icra müdürü tarafından geri bırakılır ve artıranlar taahhütlerinden kurtulur.

İKİNCİ ARTIRMA
İkinci artırma ilk artırmayı takip eden beş gün içinde yapılır. Bu halde dahi 114 üncü madde hükmü tatbik olunur. MADDE 116 - (Değişik: 3890 - 3.7.1940) (Değişik 1. fıkra: 4949 - 17.7.2003 / m.29) İkinci artırma, ilk artırmayı izleyen beşinci gün yapılır. Beşinci günün resmi tatil gününe rastlaması halinde ikinci artırma resmi tatili izleyen ilk iş günü yapılır. Bu halde de 114 üncü madde hükmü uygulanır.
(Değişik 2. fıkra: 3494 - 9.11.1988) İkinci artırmada mal en çok artıranın üstünde bırakılır. Şu kadar ki, artırma bedelinin malın tahmin edilen kıymetinin yüzde kırkını bulması ve satış isteyenin alacağına rüçhanı olan alacakların toplamından fazla olması ve bundan başka paraya çevirme ve paraların paylaştırılması masraflarını geçmesi şarttır.

Böyle fazla bir bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşer.


YORUM EKLE / FACEBOOKTA PAYLAŞ

 

HAKKINDA DAVA VAR MI
Sorgulama sitesi
Baro ve Avukat Arama

Faiz Oranları
Enflasyon Verileri
2004 Sayılı İcra İflas K (Son)
6352 Sayılı YasaMevzuat Arama
2014 İcra Harçları
2014 Yargı harçları


 

AVUKAT VE İCRA HABERLERİNDE
 SON DAKİKA


HESAPLAMA ARAÇLARI
HESAPLAMA ARAÇLARI


MERKEZ BANKASI DÖVİZ


EMSAL KARAR ARAMA
HABER OKU
TEK TIKLA TÜM HABERLER TIKLA OKU