BURADABUL SORGULAMA SİTESİ ONLİNE SORGULAMA SERVİSLERİ   

ONLİNE SORGULAMA SERVİSLERİ KİMLİK SORGULA SSK BAĞ KUR EMEKLİ SANDIĞI VERGİ BORCU TRAFİK CEZASI BORÇ SORGULAMA İŞ İLANLARI ARAMA TİCARET SİCİL TELEFON REHBERİ POSTA KARGO ECZANE HASTANE RANDEVU ULAŞIM SORGULAMA UÇAK HAREKET MAHKEME DOSYA SORGULA E-KARNE - E-OKUL - YGS - LYS - DGS -,AÖF, MTSAS, DPY, KPSS SINAV SONUÇLARI E-DEVLET ASKERLİK SORGULA AKRABA BUL

Ana Sayfa * İcra Hukuku * İcra İhaleleri * İcra Dilekçeleri * Adli Dilekçeler * İcra Haberleri  * İcra Memurları Bilgi Havuzu * Avukat Haberleri * Sorgula bul * Güncel Haberler


İcra İhaleleri
İcra Konuları
 
İcra Dilekçeleri

Adli Dilekçeler
İcra Haberleri

  Buradasınız        İcra / İcra Hukuku / Soru - Çek takiplerinde zamanaşımı
  
       Yazının Bulunduğu Kategori :  İcra Hukuku

 Soru - Çek takiplerinde zamanaşımı

 YAPTIĞINIZ ALINTILARA www.icrada.net ADINI BELİRTMENİZ RİCA OLUNUR

 

26/07/2010 tarihinde İzmir'den Esen B. adlı bir ziyaretçimiz gönderdiği “icra dosyası işlem tarihleri” konulu bir mektupta özetle şunları yazmaktadır.

Sorum,  hakkında dava açılan icra takibi ile ilgilidir.  Dava T.T.K.nun 726 md. göre  ilk tebligatın kesinleşmesinden itibaren 6 aylık zaman süre içerisinde işlem yapılmamış olduğundan iptali şeklindedir.Bu konuda 12.H.D.29.10.1995 T.,E:14352,K:14338 ,YİNE 12.H.D.21.06.1995 T.,E:10545,K:11782  tarihli Yargıtay kararları sunulmuştur. İcra dosyasının kesinleşmesi 20.11.2008 tarihindedir ve kesinleşmeden sonra ki araç haczi 13.10.2009 tarihinde yapılmıştır.

Değerli ziyaretçimizin sorusu, konusu çek olan bir alacakla ilişkili olarak yapılan icra takibinin düşmüş olması üzerinedir. Her ne kadar “hakkında dava açılan” cümlesi bir an tereddüde neden olsa da büyük bir ihtimalle “3167 sayılı Kanuna Muhalefet’ten Karşılıksız Çek vermek” suçundan yargılanmasını sağlamak amacıyla çek sahibi hakkında savcılığa yapılan suç duyurusudur ki bu dava icra takibini etkilemez.  

Fazlaca bir detayı olmayan sorudan çıkartabildiğimiz çek takibi ile ilgili olarak yapılan icra takibinde tebligatın kesinleşmesi tarihi üzerinden 6 ay geçtiğinden haciz talep hakkının düşmüş olduğudur. Haciz isteme süresi ile dosyada işlem yapılma farklı kavramlardır. Tebliğ tarihinden sonra 6 ay içinde haciz istenmemişse haciz hakkı düşer, dosya derdest olarak devam eder. Ancak yine herhangi bir işlem süresi içinde yapılmazsa dosya düşer. Ve dosya yenilenir. Yenilenmesi ile ilgili olarak tekrar tebligat gönderilir borçlu dava açar da zamanaşımı geçmiştir iddiasında bulunursa o zaman bu icra dosyası tekrar düşer.

Konusu çek olan icra takibinde son işlem tarihinden itibaren 6 ayda herhangi bir işlem yapılmazsa dosya zamanaşımına uğrar. Ziyaretçimizin bildirdiği şekliyle 20.11.2008 tarihinde kesinleşen takip sonrası 13.10.2009 tarihinde araç haczinin 6 ay geçtikten sonra yapılmış olması da aslında hukuka uygun değildir. Haciz işlemleri tebellüğ tarihinden itibaren 6 ay içinde yapılmalı ve her 6 ayda bir de yenilenmelidir.

Söz konusu çeke dayanarak başlatılan icra takibi hukuken düşmüştür. Takip yenilenebilir ancak karşı tarafın itirazı üzerine yenilenen bu takip iptal edilebilinir.

NOT . Sayın ziyaretçimiz detayı fazla olmayan sorunuzdan çıkartabildiğimiz cevaplar bunlardır. Eğer cevabımız sizi tatmin etmemişse detaylı yazdığınızda hukuk ekibimiz size yardımcı olacaktır

FAYDALI BİLGİLER

 


YORUM EKLE / FACEBOOKTA PAYLAŞ

 

HAKKINDA DAVA VAR MI
Sorgulama sitesi
Baro ve Avukat Arama

Faiz Oranları
Enflasyon Verileri
2004 Sayılı İcra İflas K (Son)
6352 Sayılı YasaMevzuat Arama
2014 İcra Harçları
2014 Yargı harçları


 

AVUKAT VE İCRA HABERLERİNDE
 SON DAKİKA


HESAPLAMA ARAÇLARI
HESAPLAMA ARAÇLARI


MERKEZ BANKASI DÖVİZ


EMSAL KARAR ARAMA
HABER OKU
TEK TIKLA TÜM HABERLER TIKLA OKU