BURADABUL SORGULAMA SİTESİ ONLİNE SORGULAMA SERVİSLERİ   

ONLİNE SORGULAMA SERVİSLERİ KİMLİK SORGULA SSK BAĞ KUR EMEKLİ SANDIĞI VERGİ BORCU TRAFİK CEZASI BORÇ SORGULAMA İŞ İLANLARI ARAMA TİCARET SİCİL TELEFON REHBERİ POSTA KARGO ECZANE HASTANE RANDEVU ULAŞIM SORGULAMA UÇAK HAREKET MAHKEME DOSYA SORGULA E-KARNE - E-OKUL - YGS - LYS - DGS -,AÖF, MTSAS, DPY, KPSS SINAV SONUÇLARI E-DEVLET ASKERLİK SORGULA AKRABA BUL

Ana Sayfa * İcra Hukuku * İcra İhaleleri * İcra Dilekçeleri * Adli Dilekçeler * İcra Haberleri  * İcra Memurları Bilgi Havuzu * Avukat Haberleri * Sorgula bul * Güncel Haberler


İcra İhaleleri
İcra Konuları
 
İcra Dilekçeleri

Adli Dilekçeler
İcra Haberleri

  Buradasınız        İcra / İcra Hukuku / Borçlunun aracı üzerinde yapılabilecek işlemler
  
       Yazının Bulunduğu Kategori :  İcra Hukuku

 Borçlunun aracı üzerinde yapılabilecek işlemler

 YAPTIĞINIZ ALINTILARA www.icrada.net ADINI BELİRTMENİZ RİCA OLUNUR

 

Bir alacağa bağlı olarak borçlunun üzerinde araç olup olmadığı varsa hangi işlemlerin yapılacağı fazlaca merak edilen konulardandır. Borçlunun üzerine kayıtlı bir araç var diyorsanız ve plakaları elinizde mevcutsa ya da bu bilgiye ulaşmışsanız  talep açıp, kayden haciz, yakalamalı haciz, rehinli haciz isteklerinden birini yaptırabilirsiniz 

Kaydi haciz aracın trafik kaydına haciz şerhi işlenmesi, fiili haciz ise aracın satışında esas teşkil edecek şekilde dış görünüşünün, özelliklerinin, kusurlarının, teknik ayrıntılarının, fiyatının ve yediemininin tespit edilmesidir.  

Aracın kaydında haciz şerhi varken satılırsa satın alan hacizli olarak satın alır ve tüm sonuçlarını kabullenir. Bu durumda bir aracın kaydındaki haciz düştükten sonra tekrar haciz şerhi işlenmez çünkü karayolları trafik kanununa ve Yargıtay kararlarına göre araçlarda, gemilerde ve gayrimenkullerde mülkiyet tescil ile kayıt altındadır ve borçlu dışında başkasının adına kayıtlı bir araca haciz şerhi işlenemez 

  1. Bunun için önce icra dairesinden polnet kayıtlarına girilerek borçlu kimlik bilgileriyle araç olup olmadığı sorgulanır. Ya da elinizde plakası bulunan araçların borçlunun üzerine kayıtlı olup olmadığı sorgulanır.
  2. Sorgulama sonunda araç tespit edildiğinde araç üzerinde başkaca haciz, yakalama, rehin, alacak olup olmadığını mutlak surette öğrenin.
  3. Araç ya da araçların model, tip aracın satışında esas teşkil edecek şekilde dış görünüşünün, özelliklerinin, kusurlarının, teknik ayrıntılarını bilgilerini edinin.
  4. Araç üzerinde başkaca alacak şerhleri varsa ve siz haciz sırasında çok aşağılardaysanız, diğer alacakların daha fazla miktarda hakları varsa, modeli para eder mi etmez mi vs gibi durumları iyice öğrenmeden yakalama ve satışa karar vermeye özen gösterin. Aksi halde sonradan pişman olacak durumlara düşersiniz.
  5. Araç üzerinde başkaca alacaklı görünmüyorsa ya da satış sonrası alacaklarınızı kurtaracağınıza emin olduğunuzda, borçlunun üzerine kayıtlı olduğu tespit edilenlere kayden haciz, yakalamalı haciz, rehinli haciz türlerinden birini yaptırabilirsiniz. ( Dikkat yakalamalı, muhafazalı hacizlerde mutlak surette harç ödemek zorundasınız. Cebinizde para olmadan gitmeyin J) Fiili haciz masrafı memur yol tazminatı ve araç şoför ücretidir.
  6. Araç üzerinde başkaca alacaklılara ait kayıtlar varsa bunların devam edip etmediğine, ne kadar alacaklı miktar olduklarına dair İİK 100 madde esasına dayalı olarak bilgi isteme hakkına sahipsiniz. İcra müdürlüğüne vereceğiniz taleple alacaklılardan 100’e yarar bilgi istersiniz.
  7. 100 e yarar bilgiler geldikten sonra tamam bu araç benim alacağımı karşılar dediğinizde aracı trafikten men ettirip parka çektiriyor ve ardından muhafaza altına aldırarak yeddiemine teslim ediyorsunuz.
  8. Bunun ardından değer tespiti ile birlikte satış ilanları ve satış günü kararı çıkartarak ve borçluya 103 davetiyesi çıkartarak yapılan hacze dair bir diyeceği olup olmadığını talep ediyorsunuz.
  9. Bunun müteakip satış günü geliyor ve satış yapılıyor. İlk satışta satış olursa şanslısınız. Yoksa 2. satış tarihi daha düşük değerle yapılıyor. Satıp kurtulursanız ve alacağınızı tahsil ederseniz keyfinize diyecek yok. Ya satılmazsa..
  10.  Silbaştan…. !

 


YORUM EKLE / FACEBOOKTA PAYLAŞ

 

HAKKINDA DAVA VAR MI
Sorgulama sitesi
Baro ve Avukat Arama

Faiz Oranları
Enflasyon Verileri
2004 Sayılı İcra İflas K (Son)
6352 Sayılı YasaMevzuat Arama
2014 İcra Harçları
2014 Yargı harçları


 

AVUKAT VE İCRA HABERLERİNDE
 SON DAKİKA


HESAPLAMA ARAÇLARI
HESAPLAMA ARAÇLARI


MERKEZ BANKASI DÖVİZ


EMSAL KARAR ARAMA
HABER OKU
TEK TIKLA TÜM HABERLER TIKLA OKU