BURADABUL SORGULAMA SİTESİ ONLİNE SORGULAMA SERVİSLERİ   

ONLİNE SORGULAMA SERVİSLERİ KİMLİK SORGULA SSK BAĞ KUR EMEKLİ SANDIĞI VERGİ BORCU TRAFİK CEZASI BORÇ SORGULAMA İŞ İLANLARI ARAMA TİCARET SİCİL TELEFON REHBERİ POSTA KARGO ECZANE HASTANE RANDEVU ULAŞIM SORGULAMA UÇAK HAREKET MAHKEME DOSYA SORGULA E-KARNE - E-OKUL - YGS - LYS - DGS -,AÖF, MTSAS, DPY, KPSS SINAV SONUÇLARI E-DEVLET ASKERLİK SORGULA AKRABA BUL

Ana Sayfa * İcra Hukuku * İcra İhaleleri * İcra Dilekçeleri * Adli Dilekçeler * İcra Haberleri  * İcra Memurları Bilgi Havuzu * Avukat Haberleri * Sorgula bul * Güncel Haberler


İcra İhaleleri
İcra Konuları
 
İcra Dilekçeleri

Adli Dilekçeler
İcra Haberleri

  Buradasınız        İcra / İcra Hukuku / Mirasçılara icra takibi nasıl yapılır
  
       Yazının Bulunduğu Kategori :  İcra Hukuku

 Mirasçılara icra takibi nasıl yapılır

 YAPTIĞINIZ ALINTILARA www.icrada.net ADINI BELİRTMENİZ RİCA OLUNUR

 

Alacağınız için icrada takip açtınız. Tebligat sonucunu bekliyorsunuz. Bir süre sonra gelen tebligatta muhatap borçlunun vefat ettiğini öğreniyorsunuz. Veya bir başka duyum yoluyla bunu öğreniyorsunuz. Takip kesinleşmeden yanı tebligat yapılmadan borçlu vefat etmiştir. Bu durumda alacaklı ne yapacaktır. Bir ölü kişilik vasıflarını kaybettiğinden açılan icra takibi muhatap bulamayacak mı? İcra takibi açıldığı gibi mi kalacak. Alacaklı bu durumda çaresiz midir?  Bu durumda borçlu asıl için yapılan icra takibi konusuz kalmaktadır. Yani, Takipten önce ölmüş kişiye karşı yapılmış takip yok hükmündedir. Peki, alacaklı ne yapmalıdır.

Böylesi bir durumda, takip murisin ölümünden önce açılmış ise o zaman açılmış olan takip üzerinden mirasçılar aleyhine yeniden tebligat göndererek takibi devam ettirebilirsiniz. Yok, takip açılmadan önce muris ölmüş, ise takibin konusu olmadığından mevcut takip sona erer bu durumda veraset ilamı ile mirasçılara yeniden takip almak zorundasınız eski takiple devam edemezsiniz

Aynı icra dosyası üzerinden borçlunun mirasçılarını gösterir veraset ilamının icra dosyasına ibraz ile mirasçılara ödeme/icra emri gönderilerek takibe kaldığı yerden devam edilebilir.

Bunun için alacaklı ( ya da vekili)  olarak icra mahkemesine başvurulur.. İcra Tetkik Mahkemesi, siz alacaklı olduğunuzdan dolayı menfaatiniz olduğundan dolayı size alacaklı olarak Sulh Hukuk Mahkemesinde borçlunun mirasçılarının tespiti için veraset ilamı çıkartmak için yetki belgesi verecektir. Bu yetki belgesi ile de Sulh Hukuk mahkemesinden borçlunun mirasçılarını tespiti için veraset ilamı davası açıp veraset ilamı çıkartacaksınız. Bu veraset ilamı ile de yeni borçlular tespit edilmiş olacağından takibe bu mirasçılara karşı devam edeceksiniz

İşlem nasıl olacak. İlk icra dosyasını mesnet kılarak, İcra Tetkik Mahkemesine bir dilekçe ile (yetki belgesi istemi içeren) müracaat ediyor ve borçlunun vefat ettiğinden bahisle, varislere karşı takibe yönelebilmek ve varisleri tespit edebilmek için veraset başvurusunda bulunabilmek üzere, yetki belgesi talep ediyorsunuz.

İcra Tetkik Mahkemesinde genellikle duruşma açılmaksızın, genellikle aynı gün, evrak hakkında karar veriliyor ve yetki belgesi düzenleniyor.

Sonra bu yetki belgesi ile alacaklı olarak yapacağınız başvuruyla, borçlunun varislerini gösterir veraset ilamı için Sulh Hukuk Mahkemesine müracaat ediyorsunuz.

Veraset ilamının alınmasını müteakip, Borçlu olarak x mirasçıları 1..,2..,3.. şeklinde yazarak "müştereken ve müteselsilen" tahsili istemiyle takip talebinde bulunacaksınız. Mirası red etmemiş olan mirasçılar müteselsilen sorumlu oldukları için hepsine karşı takip yapma zorunluluğunuz yoktur. İçlerinden birine ya da birkaçına karşı takip yapabilirsiniz

Veraset ilamı takibe ilave edilmeli midir?

Mirasçılara karşı açılan takibe Veraset ilamı eklemenize gerek yoktur. Mirasçıların itirazları halinde veraset ilamı aranır. Vukuatlı nüfus kayıt tablosu bile yeterlidir.

Yargıtay da, "borçluların mirasçı olmadıklarını iddia etmemeleri halinde, mirasçılık sıfatının ayrıca belgelendirilmesine gerek olmadığını[12. HD. 13.5.1980 T. 2684/4303; 16.9.1976 T. 7575/9137] " ve “veraset belgesinin takip talebine eklenmemiş olmasının tek başına ‘takibin iptaline’ neden olmayacağını” [12. HD. 3.5.2001 T. 7230/7551] belirtmiştir.

Borçlunun takip sırasında değil de, takipten önce ölmüş olması halinde, alacaklı yine takip talebinde bulunurken, veraset ilamı vermeden, borçlu miras bırakanın mirasçıları hakkında takipte bulunabilmelidir. Yüksek mahkeme [12. HD. 13.5.1980 T. 2684/4303] "borçlunun takipten önce ölmüş olması halinde, alacaklının mirasçılar hakkında takip açarken veraset ilamı vermek zorunda olmadığını, mirasçı olarak gösterilen kimselerin itirazı halinde veraset ilamına gerek bulunduğunu" belirtmiştir.


YORUM EKLE / FACEBOOKTA PAYLAŞ

 

HAKKINDA DAVA VAR MI
Sorgulama sitesi
Baro ve Avukat Arama

Faiz Oranları
Enflasyon Verileri
2004 Sayılı İcra İflas K (Son)
6352 Sayılı YasaMevzuat Arama
2014 İcra Harçları
2014 Yargı harçları


 

AVUKAT VE İCRA HABERLERİNDE
 SON DAKİKA


HESAPLAMA ARAÇLARI
HESAPLAMA ARAÇLARI


MERKEZ BANKASI DÖVİZ


EMSAL KARAR ARAMA
HABER OKU
TEK TIKLA TÜM HABERLER TIKLA OKU